24 września 2020

Kiedy należy zacząć uczyć dziecko samodzielności?

Każdy rodzic chwali swoje dziecko za każdy, nawet najmniejszy objaw samodzielności. Cieszymy się, że maluch już siedzi, łapie w dłonie łyżeczkę i sam je obiad, robi pierwszy krok lub tworzy pierwszą budowlę z klocków. Samodzielność uznajemy za atut i cieszymy się, że dziecko potrafi wykonać jakąś czynność bez naszej pomocy.
Z drugiej strony jednak rodzice często ograniczają możliwość nabywania pewnych umiejętności przez dzieci, wyręczając je w wielu codziennych działaniach. Oczywiście wynika to z troski, ale nie zawsze bywa korzystne dla ogólnego rozwoju maluchów. Kiedy zatem zacząć uczyć dziecko samodzielności i jak pozytywnie wspierać ten proces?

Nauka samodzielności — kiedy rozpocząć ten proces?
Im wcześniej zaczniesz wspierać u dziecka rozwój samodzielności, tym lepiej. Oczywiście proces ten powinien być dostosowany do wieku malucha oraz jego naturalnych umiejętności. Niemniej na każdym etapie można wspierać dziecko w tym, by możliwie jak najwięcej prostych czynności wykonywane samodzielnie. Nawet jeśli początkowo nie wychodzi mu to najlepiej, pamiętaj, że na błędach uczymy się najlepiej. Im więcej czynności dziecko będzie wykonywać samodzielnie, tym lepiej dla niego!
Na nauce samodzielności trzeba się skupić zwłaszcza wtedy, gdy planujemy zapisać dziecko do przedszkola. Trzylatek powinien już jeść widelcem, zapinać guziki czy wkładać buty. Dziecko, które wykonuje możliwie jak najwięcej czynności samodzielnie, jest pewniejsze siebie, mniej obawia się świata, staje się bardziej niezależne, co ma ogromny wpływ na jego samopoczucie, ogólny rozwój oraz relacje międzyludzkie.

Nauka samodzielności również w przedszkolu
Nad rozwojem samodzielności powinni czuwać rodzice, ale dodatkowo proces ten kontynuowany jest w przedszkolu. W naszych placówkach bardzo duży nacisk kładziemy właśnie na tę kwestię. Misją naszegoprzedszkola Montessori jest wychowanie dzieci w taki sposób, aby samodzielnie potrafiły decydować o sobie, uwzględniając potrzeby innych oraz aby umiały poradzić sobie z przeciwnościami losu. Dużą wagę przykładamy do samodzielności, odpowiedzialności i samoświadomości. Dzieci poprzez zdobywanie samodzielności i doświadczenia przygotowują się do realizacji swojego pełnego potencjału. Jest to bardzo ważne dla ich ogólnego rozwoju w każdym aspekcie życia.
 

na facebooku BAZA MONTESSORI

polityka prywatności

Created MAGNUM

copyright © Mariola Petelewicz Baza Montessori 2021

logo w konturze BAZA MONTESSORI