Zadzwoń do nas: 507 386 978

Home » Warsztaty Porozumienia bez Przemocy

Warsztaty Porozumienia bez Przemocy

Cykl warsztatów dla rodziców

„ Świat uczuć dziecka. Skuteczna komunikacja i budowanie relacji z dzieckiem”.

I. Komunikacja z dzieckiem – wokół emocji.

Świat uczuć dziecka bywa dla rodziców ogromnym wyzwaniem. Codzienność wystawia rodziców i dzieci na wiele trudnych sytuacji. Przyjrzymy się temu, jak mówić do dziecka, by być dla niego wsparciem w takich sytuacjach.

Cel: Nazywanie dziecięcych emocji + nauka odróżniania ocen od obserwacji.

II. Komunikacja z dzieckiem – potrzeby

Czego potrzebują dzieci? Czym różni się potrzeba od zachcianki? Zajrzymy do świata potrzeb i nauczymy się ich rozróżniania.

Cel: Nauka nazywania potrzeb i formułowania próśb. Ćwiczenia praktyczne.

III. Dziecięca złość

Czym jest złość i jakie jest jej znaczenie w rozwoju dziecka. Jak mądrze wspierać dziecko, które się złości? Gdzie jest granica między złością a agresją.

Cel: Rozumienie złości i jej znaczenia w rozwoju dziecka. Konkretne sytuacje i ćwiczenia praktyczne.

V. Granice dziecka, granice rodzica

Czy dziecko ma prawo odmawiać i co wtedy ma zrobić rodzic? Kiedy dorosły powinien mówić „nie”, by wspierać dziecko w rozwoju. Jak radzić sobie z frustracją dziecka związaną z odmową.

Cel: Przyjrzenie się dorosłemu „nie”, sposobowi jego wyrażania oraz trudnościom w jego wyrażaniu. Pracować będziemy na konkretnych przykładach wziętych z życia uczestników warsztatów.

VI. Konflikty między dziećmi, konflikty w rodzeństwie.

Rola rodzica w konflikcie między dziećmi: kiedy zabierać głos, a kiedy się wycofać? Jak mówić do dzieci, by je wesprzeć i nauczyć radzić sobie z trudnymi sytuacjami? Jak radzić sobie z przemocą?

Cel: Nauka wspierania dzieci w sytuacji konfliktu. Mediacje między dziećmi.

VII. Równowaga – ja rodzic, ja człowiek

Rodzic też człowiek, ze swoim światem uczuć, potrzeb, zmęczeniem i bezsilnością. Jak o siebie zadbać w gąszczu codziennych obowiązków? Jak znaleźć balans między troską o dziecko, zaspokajaniem jego potrzeb, a zadbaniem o siebie, swój odpoczynek i rozwój.

Cel: Nauka dbania o siebie dla budowania lepszej relacji z dzieckiem

VIII. Czy to „normalne”? O rodzicielskim niepokoju i trosce.

Często rodzice zadają sobie pytanie, jakie zachowania są adekwatne do wieku i momentu rozwojowego dziecka. Czy dana sytuacja mieści się w tzw. „normie”, czy warto już skonsultować się ze specjalistą?

Cel: Przyjrzenie się swoim obawom, zdobycie wiedzy dotyczącej rozwoju dziecka.

Warsztaty mają formę 2-godzinnych spotkań w weekendy lub wieczorami w tygodniu od 18.00 do 20.00. Cena to 150 zł za spotkanie od osoby. Dla klientów Bazy bezpłatnie. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt mailowy naszabazamontessori@gmail.com